unnamed

Koka karkasa māja

Mūsdienās, kad ir attīstījušās dažādas tehnoloģijas un ēkas var būvēt no dažādiem materiali, bieži ir grūti saprast – no kā būvēt savu māju? Šinī rakstā apkoposim būtiskāko informāciju par koka karkasa mājām, lai jūs, domājot par savas ģimenes sapņu māju, varētu pieņemt izglītotu lēmumu un rezultāts būtu jūsu vēlmēm atbilstošs.

Par koku vispār

Koks, kā būvmateriāls ir 100% atjaunojams resurss un tāpēc tiek uzskatīts par videi draudzīgu materiālu. Lielu daļu Latvijas teritorijas klāj meži un tāpēc gadu simtiem koks ir bijis viens no galvenajiem dzīvojamo māju būvniecības materiāliem. No koka ir būvētas gan ēkas nesošās konstrukcijas, tas ir izmantots arī gan iekšējā, gan ārējā apdarē, kā arī no atsevišķām koku šķirnēm ir ticis un tiek izgatavots jumta segums.

Mūsu un arī citās kultūrās koks tiek uzskatīts par “siltu”. Tieši tāds tas ir arī kā materiāls, ja to izmanto ēku būvniecībā. Pateicoties koka zemajām siltumvadības īpašībām, no koka būvētas mājas ir siltas. No koka būvētajās mājās ir arī patīkams mikroklimats, jo koks “elpo” – labi pielāgojas videi gan uzņemot, gan arī atdod mitrumu.

Koks ir ilgmūžīgs. Skandināvijā un arī Baltijā ir koka mājas un būves, kuras ir vairākus simtus gadus vecas. Šis, protams, ir pie nosacījuma, ka tās ir pareizi uzbūvētas un arī dzīves laikā tām ir nodrošināta pienācīga aprūpe. Ņemot vērā, ka koks ir “dzīvs” un “elpojošs” materiāls, ir svarīgi par to pienācīgi rūpēties pasargāt no dažādiem iespējami kaitējošiem vides faktoriem.

Koka karkasa mājas

Uz doto brīdi šī ir visizplatītākā koka ēku konstrukcija, kuru izmanto mūsdienu māju būvniecībā. Koka karkasa mājas tiek būvētas no koka konstrukcijām vai jau iepriekš ražotnēs izgatavotiem paneļiem. Kā siltumizolējošs materiāls tiek izmantoti akmens vate, minerālvate, ekovate, putuplasts un citi modernie materiāli. Protams, var arī izmantot senču metodes, kuri izmantoja tādus ekoloģiskus un dabīgus materiālus kā skaidas, linu spaļus, kūdru un kaņepes.

Mūsdienu būvniecības tehnoloģijas un profesionāli būvnieki ļauj uzbūvēt tādas koka karkasa mājas, kuras ir līdzvērtīgas un pat daudzos aspektos labākas par ķieģeļu vai mūra mājām gan ekspluatācijas, gan drošības, gan izturības, gan ilgmūžības ziņā. Jāpiemin, ka ASV lielākā daļu privātmāju ir koka karkasa būves un ka Somijā un dažviet citur Skandināvijā no koka tiek būvētas arī daudzstāvu ēkas.

Dažas no koka karkasa ēku galvenajām priekšrocībām ir sekojošas:

  • Ātrums. Koka karkasa ēkas parasti ir viens no ātrākajiem būvniecības viediem, kas jums ļaus uzbūvēt savu ģimenes sapņu māju, kurā varēsiet ievākties jau pēc pusgada no būvniecības sākuma. Protams, konkrēts būvniecības laiks atkarīgs no ēkas izmēra un projekta sarežģītības.
  • Koka karkasa ēkas praktiski “nenosēžas” vai tas notiek ļoti minimāli, kas ļauj ēku pilnībā pabeigt uzreiz, negaidot, kad tā “nosēdīsies”.
  • Viegla konstrukcija, jo koks tikai veido karkasu un ēkas nesošās konstrukcijas. Tas nodrošina to, ka praktiski tiek novērstas kaut kādi ēkas konstrukcijas bojājumi ekspluatācijas laikā dēļ kaut kādām iespējamajām projektēšanas vai konstruktīvo risinājumu kļūdām un kaut kādām grunts (zemes) īpašībām. Kā arī, īpaši cieti un stingri iekšējās un ārējās apdares materiāli kā OSB plātnes un citi, nodrošina to, ka koka karkasa konstrukcija ir stingra un nebūs bojājumi, kas var rasties grunts izmaiņu vai pašas ēkas svara rezultātā.
  • Nav nepieciešamība būvēt masīvus un dārgus pamatus, jo konstrukcija ir viegla. Tas ļauj ieekonomēt gan līdzekļus, gan arī laiku. Kā arī, ja ekspluatācijas laikā ir nepieciešamība veikt pamatu vai zem ēkas esošo konstrukciju vai sistēmu remontu, tad ēku var pacelt ar atbilstošu domkratu, jo liela daļa koka karkasa ēkus sver ne vairāk kā 20 tonnas.
  • Apdare un apdares materiāli, kas ir piemēroti jebkurai sezonai un jebkādiem klimatiskajiem apstākļiem. “Slapjo” būvniecības procesu neesamību koka karkasu ēku būvniecībā un līdzenas virsmas ļoti būtiski atvieglo gan iekšējās, gan ārējās apdares darbus.
  • Viegli un ātri apsildāmas. Ziemas laikā koka un koka karkasa ēkas var ātri un viegli apsildīt, lai sasniegtu komfortablu temperatūru telpās. Tas ir galvenokārt dēļ koka zemajām siltumvadības un augstajām siltumizolācijas īpašībām gan sienām, gan pārsegumiem, ko vēl īpaši papildina izmantotie siltumizolācijas materiāli.
  • Visdažādākās iespējas ēkas plānojumam un arhitekturai. Atkal, ēkas vieglums ļauj ļoti brīvi un radoši pieiet ēkas plānojumam, jo ēkas svara pārbīdēm nebūs būtiskas ietekmes uz konstrukciju kopumā.
  • Ugunsdrošība. Ēkas apdarē izmantotie ugunsdrošie un nedegošiem materiāli nodrošina to, ka uguns un karstums pēc iespējas ilgi nenonāk tiešā saskarē ar ēkas nesošajām konstrukcijām. Gadījumos, kad tiek izmantotas līmētas un īpaši apstrādātas un piesūcinātas sijas un bruses ēkas konstrukcijā, ēkām ir pat augstāka ugunsdrošības pakāpe nekā tām, kuras būvētas no ķieģeļiem, mūra, betona vai metāla konstrukcijām, kuras karstuma ietekmē ļoti ātri var zaudēt savas konstruktīvās īpāšības. Ugunsgrēka gadījumā šādas līmētas un speciāli apstrādātas koka sijas un bruses uguns un karstuma tiešā iedarbībā var lēnām gruzdēt, bet ļoti ilgi saglabāt savas konstruktīvās īpašības.
  • Iespēja izveidot energoefektīvu māju. Ja iet runa par energoefektivitāti, tad to visbiežāk attiecini tieši uz koka karkasa ēkām gan paša koka īpašību dēļ, gan arī dēļ mūsdienās pieejamajiem dažādajiem siltumizolācijas materiāliem. Kā arī tas, ka koka karkasa ēkas var brīvi plānot un veidot praktiski bez jekādiem ierobežojumiem, ļauj ēkā brīvi izveidot un integrēt visas energoefektīvai mājai nepieciešāmās inženiersistēmas.
  • Noslēgumā par koka karkasa ēku priekšrocībām jāpiemin, ka finansiālā ziņā tās ir viens no izdevīgākajiem būvniecības veidiem. Kā jau tika minēts, ekonomija rodas gan uz māzāk masīvu pamatu rēķina, gan arī uz pašas ēkas konstrukciju. Protams, šinī jautājumā ļoti būtisku lomu spēlēs izolācijas un apdares materiālu izvēle, kura mūsdienās ir ļoti plaša, t.sk. arī cenas ziņā.

Mūsu skatījumā koka karkasa ēkas uz doto brīdi ir labākā izvēle ēkas būvniecība, kas ļauj sabalansēt gan jūsu vēlmes, gan iespējas. Noslēgumā vēl vēlamies vērst jūsu uzmanību uz dažiem svarīgiem faktoriem, kuri būtu jāņem vērā, ja plānojat savu ģimenes sapņu māju būvēt no koka karkasa konstrukcijas.

Jau pašā sākumā saprotiet, kādas ir jūsu prioritātes – ēkas dizains un arhitektūra, ēkas izmantošanas funkcionalitāte telpu plānojuma ziņā, ēkas būvniecības izmaksas, ekoloģiska ēka vai energoefektivitāte un ēkas ekspluatācijas izmaksas. Iespējams, ka daudzos no šiem faktoriem var apvienot, bet bieži daži ir svarīgāki un būtiskāki par citiem. Kad par šo esat vienojušies ģimenē, tad jau varat tikties gan ar arhitektu, gan arī būvnieku, kuri jūsu vēlmes un idejas varēs jau sākt pārvērst reālitātē – gan piedāvājot projektu variantus un skices, gan arī aprēķināt aptuvenās ēkas būvniecības izmaksas. Iepriekšminētās prioritātes var būtiski ietekmēt ēkas apdarē izmantojamos materiālus. Šinī gadījumā ir ļoti svarīgi satikties un runāt ar pieredzējušu būvnieku, kurš varēs piedāvāt labāko risinājumu atbilstoši jūsu vēlmēm un iespējām. Kā arī, ļoti būtiski ir apzināties, ka mūsdienās koka karkasa mājas, it īpaši energoefektīvās vai pasīvās mājas, tiek būvētas ar ļoti augstu siltumizolācijas līmeni. Šī apstākļa dēļ jau plānošanas un arhitektūras stadijā ir svarīgi pārliecināties, ka ēkā ir pārdomāta un profesionāli izveidota gaisa apmaiņas un ventilācijas sistēma, lai nodrošinātu maksimāli komfortablu mikroklimatu visās ēkas telpās.

Mēs apzināmies, ka šis raksts iespējams neatbild uz visiem jūsu jautājumiem par koka karkasa mājām, bet ļoti ceram, ka tas ļauj labāk saprast, vai koka karkasa māja ir piemērots risinājums jūsu ģimenes sapņu mājas būvniecībā. Mēs ļoti priecāsimies, ja varēsim jums palīdzēt arī turpmāk šinī aizraujošajā procesā un ceļojumā uz savu sapņu māju. Zvaniet vai rakstiet un vienosimies par tikšanos, lai pārrunātu jūsu vēlmes!

Kā arī, šeit varat iepazīties ar BalticHomes piedāvātajiem gatavajiem māju projektiem.