Lai arī no 2014.gada 1.oktobra būvniecības procesus regulējošā likumdošana ir
padarīta vieglāka, vienkāršam ierindas cilvēkam, uzsākot savas ģimenes sapņu
mājas radīšanas procesu, ir daudz un neskaidru jautājumu – Ar ko sākt? Kur iet?
Ko darīt? Tāpēc, lai atvieglotu šo soli, dalāmies ar galvenajiem soļi, kā Tu un Tava ģimene var nonākt līdz savai sapņu mājai.

ZEME

Ja zeme jau ir, tad ar to arī jādarbojas. Taču, ja zemi vēl neesi iegādājies, tad ir ļoti svarīgi ņemt vērā vairākas būtiskas lietas zemes meklēšanas un iegādes procesā. Pats pirmais solis ir doties uz iecerēto zemes gabalu kopā ar ģimeni un sajust, vai šis ir jūsu zemes gabaliņš. Šis ir ļoti subjektīvs un sajūtās balstīts lēmums, taču tam ir ārkātīgi būtiska nozīme – mēģināt sajust, kā tur būs dzīvot, kur būs un kā izskatīsies māja, kāds būs skats no virtuves, dzīvojamās istabas, bērnistabas un, pats svarīgākais, guļamistabas loga. Guļamistaba ir tik svarīga, jo “kā dienu sāksi, tāda tā arī būs”. Šo sajūtu patiešām nevajag nenovērtēt, ja vien neplāno šo māju kā tikai pagaidu māju. Lai gan jāatceras, ka nekas nav pastāvīgāks par pagaidu. J Tagad par praktiskākām un lietām.

Būtiski izvērtēt, kā ir izvietots zemes gabals pēc debess pusēm, jo šie faktori var ļoti ietekmēt plānotās mājas energoefektivitāti. Ja būs iespēja optimāli uzbūvēt māju pēc debespusēm, ņemot vērā mūsu laika apstākļus, tad var būtiski ieekonomēt uz mājas apkures izmaksām.

Otrs svarīgais faktors izvietojumam, kur atrodas pieejamās komunikācijas – elektrība, ūdens un kanalizācija. Liels plus, ja visas šīs komunikācijas ir jau pievilktas vai atrodas tuvu. Bieži cilvēki neņem vērā, ar kādām izmaksām un laika resursiem nākas rēķināties, ja šīs komunikācijas nav pievilktas un pašiem jāorganizē šie visi darbi un arī tie jāapmaksā. Tas, ka kaimiņu mājai visas komunikācijas ir pieejamas, vēl nenozīmē, ka arī šim konkrētajam zemes gabalam tās automātiski arī būs un pienākas.

Treškārt, piekļūšana zemes gabalam – ir vai nav piebraucamais ceļš. Ja nav, tad cik tālu tas ir un kurš ir atbildīgs par tā nodrošināšanu. Īpaši piesardzīgiem jābūt, ja zemes gabals neatrodas tuvu lielākiem ceļiem vai ielām, jo tad ar gandrīz simtprocentīgu garantiju jārēķinās, ka visas ar ceļa izbūvi vai uzlabošanu var nākties segt pašam.

Ceturkārt, kur un cik tālu atrodas kaimiņi. Domājot par šo aspektu, jāņem vērā, ka šī ir jūsu ģimenes sapņu māja un ka ar šiem cilvēkiem nāksies dzīvot blakus būtisku dzīves daļu. Ja ir iespēja apzināt un iepazīties ar kaimiņiem, tad viņi pat varbūt varētu dot papildus informāciju par zemes gabalu un arī pastāstīt jau par citām niansēm, kuras varbūt pārdevējs kaut kādu iemeslu dēļ apzināt vai neapzināti neatklās.

Piektais svarīgais aspekts ir precīzi noskaidrot visus iespējamos apbūves ierobežojumus zemes gabalam – sarkanās līnijas, kur apbūvi nedrīkst veikt, apbūves intensitāti, aizsargājamie koki un citi svarīgi faktori. Šeit arī ir ļoti būtiski šo izpēti veikt pirms jebkādu līgumu vai rokas naudas samaksas, jo pretējā gadījumā iegādāsieties zemi, domājot, ka tur varēsiet uzbūvēt jūsu sapņu māju. Taču realitātē var atklāties pavisam cita aina – ir kaut kādi ierobežojumi, kā dēļ var nākties atteikties no iecerētā projekta un visu pārplānot. Tas, protams, prasīs gan vairāk līdzekļu, gan arī laika.

Noslēdzošais un viens no vissvarīgākajiem faktoriem noskaidrot kādi ir juridiskie ierobežojumi zemesgabalam – apgrūtinājumi, hipotēkas, nodokļi un tamlīdzīgi. Šo visu ir jānoskaidro pirms jebkādu līgumu parakstīšanas, lai nebūtu nevēlamu pārsteigumu.

Laiks, ar ko jārēķinās šinī posmā atkarīgs no jums un jūsu iespējām. Šis posms laika ziņā ir visgrūtāk prognozējams.

Mājas ideja un projektēšana
Kad zeme ir atrasta un iegādāta, var ķerties klāt jau pašas sapņu mājas projekta
izstrādāšanai. Neapšaubāmi lielākā daļa cilvēku zina, ka šinī jautājumā noteikti
palīdzēs arhitekts un tā ir taisnība. Taču ir viens būtisks “bet” – jau pašā idejas

sākumā būtu ļoti labi piesaistīt būvnieku ar praktisku būvniecības pieredzi.
Kāpēc? Tāpēc, ka praksē ir nācies saskarties ar projektiem, kuros ir iestrādāti
nevajadzīgi un grūti realizējami risinājumi. Tas visbiežāk notiek tāpēc, ka
arhitektu primārais uzdevums ir realizēt klienta sapņus un idejas, kā arī izdarīt
to tā, lai viņiem būtu pēc iespējas “drošāks projekts”, kura saskaņošana neradīs
sarežģījumus, jo visas būvprojekta tehniskās prasības būs izpildīta ar trīskaršu
drošību. Ko tas viss nozīmē klientam? Šādā situācijā, kad arhitekts, vēloties
izpildīt visas klienta vēlmes, varbūt nepadomās, kā to visu realizēt un cik
klientam reāli izmaksās mājas būvniecība. Praksē ir nācies saskarties ar
gadījumiem, kad ēkām, kurām būtu pilnīgi pietiekami ar lentveida pamatiem,
projektā ir ieplānoti pamati zem visas mājas. Tas ir dārgi un nevajadzīgi. Tādēļ
projektēšanas stadijā ir ārkārtīgi svarīgi piesaistīt būvnieku ar praktisko pieredzi
jau pēc iespējas ātrāk. Jā, protams, mēs runājam par sapņu māju, bet jāņem arī
vērā svarīgi praktiskie aspekti – turpinot pamatu piemēru, dzīvojot savā sapņu
mājās, jūs neredzēsiet tos nevajadzīgo betona apjomu un iztērētos papildus
tūkstošus, kas būs zem mājas. Vēl viens svarīgs faktors, kāpēc būvnieks jau
projektēšanas sākuma stadijā būtu svarīgs – viņš varētu arī ieteikt arhitektu, ar
kuru jau iepriekš ir bijusi veiksmīga sadarbība un ar kuru būs viegli sadarboties
gan projekta saskaņošanas stadijā, gan arī sapņu mājas būvniecības laikā. Kā arī,
šāda sadarbība var ietaupīt būtiskus jūsu līdzekļus gan projekta izstrādes, gan arī
saskaņošanas stadijā.
Laiks, ar ko jārēķinās šinī posmā ir lielā mērā atkarīgs no jūsu vēlmēm un mājas
sarežģītības pakāpes, ja projektējat māju no nulles. Taču, ja izvēlaties jau kādu
esošu mājas projektu, tad šis posms varētu aizņemt no 1-2 mēnešiem.

Būvatļauja un citi saskaņojumi
Kā jau raksta sākumā tika minēts, lai arī šobrīd būvniecību regulējošā
likumdošana ir atvieglota, tas joprojām ir ļoti laikietilpīgs un piņķerīgs process,
jo jāsaņem gan būvatļauja ar nosacījumiem projektēšanai un būvniecībai, gan arī citi tehniskie un īpašie noteikumi no dažādam valsts un pašvaldības instancēm.
Šo procesu varētu pielīdzināt automašīnas remontam. Vai tad, kad jūs dodas uz autoservisu, jūs paši iepērkat un sagādājat visas nepieciešamās detaļas? Daži varbūt tā dara, bet lielākā daļa tomēr uztic šo izdarīt servisa profesionāļiem, jo viņi ir eksperti un viņi to izdarīs ātrāk un efektīvāk. Šeit arī ir svarīgi ņemt vērā, ka neskatoties uz to, ka mūsu valsts attīstās un valsts pārvaldē procesi uzlabojas, bieži vien cilvēkam, kurš ikdienā nesaskaras ar šīm lietām, var trāpīties mazāk atsaucīgs ierēdnis, kurš var radīt vēl lielāku apjukumu un papildus birokrātiju. Ja šos procesus uzticēsiet būvniekam, ar kuru jūs, iespējams, vēlētos būvēt savu
sapņu māju, jūs noteikti varat ietaupīt gan savu laiku, gan naudu, gan, pats
svarīgākais, savus nervus. Atsaucīgs būvnieks jums izskaidros visus
nepieciešamos soļus un darbības, kā arī izdarīs visu dokumentācijas savākšanas un saskaņošanas darbu, lai jūs varētu veltīt savu laiku ģimenei, hobijiem un savai profesionālajai darbībai (ņemiet vērā, ka visas valsts iestādes strādā valsts noteiktā darba laika ietvaros un jums nāksies izbrīvēt savu darba laiku, ja vēlēsieties to darīt paši).
Laika ziņā, ja visa nepieciešamā informācija dokumentācijas pieprasīšanai ir profesionāli sagatavota, šis posms varētu aizņemt 1-2 mēnešus.

Būvniecība
Šis posms ir vislaikietilpīgākais un visdārgākais naudas ziņā. Taču, ja ir pienācīgi, kā iepriekš aprakstīts, veikti visi plānošanas un projektēšanas darbi, šis var būt pats vienkāršākais posms. Protams, šeit izšķirošs faktors ir būvnieks, ar kuru esat izvēlējušies sadarboties savas ģimenes mājas būvniecībā. Vai esat dzirdējuši, ka būvniekus grūti atrast, ka bieži cilvēkiem būvniecības procesā nākās saskarties ar nepārāk godprātīgiem būvniekiem? Jā, ar nožēlu jāatzīst, ka nozare, kurā darbojamies, nav ar to vislabāko slavu un tādēļ arī bieži cilvēki ar lielām bažām un raizēm skatās uz savu sapņu mājas radīšanas procesu. Vai vienmēr tajā var vainot būvniekus vai kādu konkrētu personu? Noteikti nē! Visdrīzāk lielākā problēma ir tajā, ka nav viena profesionāļa, kurš uzņemtos atbildību par visu projektu kopumā – no idejas līdz tā realizācijai. Tāpēc no savas puses mēs silti iesakām jau pašā procesa sākumā apzināt būvniekus, ar kuriem jūs varbūt vēlētos būvēt savu māju. Jo ātrāk būvnieks tiks iesaistīts procesā, jo lielāka iespēja, ka arī pats būvniecības process notiks gludi un ar iespējami mazāku aizķeršanos. Ja sadarbosieties ar būvnieku no paša sākuma, jūs varēsiet pārliecināties par to, cik labi tas tiek galā ar uzdevumi un kāda veidojas jūsu savstarpējā komunikācija. Mēs esam cieši pārliecināti, ka jūsu sapņu mājas radīšanas procesā vissvarīgākais ir tieši cilvēciskās attiecības ar būvnieku, kurš pēc iespējas labāk spēs saprast jūsu vēlmes un vajadzības, lai ieteiktu visoptimālākos risinājumus, kā arī pēc tam uzņemtos atbildību par to realizēšanu dzīvē. Tādējādi jūs varēsiet ietaupīt savu laiku, resursus un, pats svarīgākais, iegūt sirdsmieru.
Laika ziņā, atkarībā no mājas projekta un sarežģītības, būvniecības process var
aizņemt no 6-9 mēnešiem.
Noslēgumā no savas puses vēlamies jūs iedrošināt realizēt savu sapni par savu ģimenes māju. Mēs zinām, ka šis ir svarīgs process jūsu ģimenei un tāpēc arī ar lielāko prieku satiksimies ar jums, lai uzklausītu jūsu vēlmes un jautājumus.
Zvaniet vai rakstiet, vienosimies par tikšanās laiku un iepazīsimies!
Tel: 29268814
Epasts: baltichomes@inbox.lv
Lai top jūsu ģimenes sapņu māja!